Училището в с. Токачка се открива през 1934 година. Учебните занятия се водят в частна къща, където има 2 класни стаи. Не се запазва никакъв документ от откриване на училището. То започва нормално да функционира и да издава свидетелство за завършен клас от 1934 г. За периода от откриването на училището данните за живота на училището са оскъдни и няма информация за първите учители. Училището е частно. След 9IX1944 г. започва изграждането на ново училище с тенденция то да стане основно. През 1948 г. то е построено с държавни средства и с доброволен труд. Училището има 4 класни стаи и обучението се води до IV клас.
През 1961/62 г. училището се превръща в средище. В него започват да учат децата от селата: Токачка, Тополка, Лещарка, Пашинци, Гривка и Зиморница. Броят на учителите нараства от 4 на 10.
През 1963/64 г. се открива VIII клас. Районът на училището се уголемява. Това е първото осмокласно училище в СОНС (селски общински народен съвет)-с. Токачка. Учениците от селата: Кандилка, Метлика, Рибина, Голяма Чинка, Самовила, Бук завършват тук VIII клас. Открива се нова длъжност-заместник директор.
За порасналите нужди на района, във връзка с образователната реформа, в с. Токачка е построена нова училищна сграда с 12 класни стаи, 1 учителска стая, 2 дирекции и пионерска стая. Учебната сграда влиза в експлоатация на 15IX1965 г. Директор на училището от 1965 г. до 1967 г. е Здравко Батков. За времето от 1967/69 г. за директор се назначава Петър Пенков от град Пловдив. По това време се открива паметник на патрона на училището Владимир Илич Ленин. От 1969 до 1974 г. зам директор на училището е Росица Петрова от с. Мезек, Хасково, а от 1975 до 1982 г. е средищен директор в с. Токачка. В средния курс всички паралелки са двойни. През 1982 г. се открива новата сграда на ЦДТ в селото, която е истински дворец за разгръщане на детското творчество. Към училището има изграден танцов състав с р-л Васил Николов от град Самоков. Съставът се награждава с грамоти и бронзови медали.
В чест на 110 годишнината на Владимир Илич Ленин в училището се открива идеологически комплекс. От 1982/84 г. директор на училището е Йорданка Николова от град Плевен.
От 1983/84 г. започва обучението на шест годишни първокласници по новата програма на ЕСПУ. За тях се осигурява много добра материална база-учебна стая, игротека, спалня.
От 1985 г. до 1987 г. –директор на училището е Стамен Андреев Йотов.От 1987 г. до 1988 г.-директор на учлището е Петър Илиев Лалов. От 1989 до 1990 г.-директор на училището е Благой Митев Кръстев. От 1990 г. до 1997 г.-директор на училището е Халил Мохамед Ашъкхасан. От 1997 г. до 2001 г.-ВРИД е Халил Мустафа. От 2001 г. до 2003 г.-ВРИД е Метин Байрамали Сали. От 2003 г. до 2017 г.-директор е Халил Мохамед Ашъкхасан.
От 01.08.2017 г. ОУ ,,П. К. Яворов”-с. Токачка, общ. Крумовград, обл. Кърджали се преобразува в Обединено училише ,,П. К. Яворов”-с. Токачка, общ. Крумовград, обл. Кърджали с настоящ директор Ирфан Юсеин Юмерходжа. Училището е с общинско финансиране. Разполага с добра материално-техническа база, добре оборудван компютърен кабинет, класни стаи и ученически стол.
Педагодическият колектив е екип от високоотговорни личности, проявяващи толерантност, загриженост и зачитане на човешкото достойнство. Днес усилията са насочени към увеличаване ефективността на учебния процес и опазване живота и здравето на учениците. Стреми се да формира трайни и задълбочени знания и личностни умения у учениците за активно взаимодействие със социалната среда, уважение към гражданските права и отговорности.
Училището е учебно заведение с доказано качество на образованието и конкурентноспособност на своите възпитаници. Нашите ученици получават много добра общообразователна подготовка по всички учебни предмети, която им гарантира успешно представяне на олимпиади, състезания, външно оценяване в IV, VII, X клас. Учениците се обучават в профил-Природни науки след завършен VII клас.
Знанията, уменията и доброто възпитание ги прави конкурентноспособни при прием в СУ след завършен първи гимназиален етап.
Учителският колектив работи за утвърждаването на учебното заведение като институция способна да формира у възпитаниците си национални и човешки добродетели.